- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
BauscherHepp TB1160 Valencia Bowl 52-9/10 Oz. 9-5/8" Dia. X 4-1/8"H - 6/Case
| Manufacturer | Bauscher Hepp |
|---|---|
| Model Number | TB1160 |
| Manufacturer Part # | TB1160 |
| Shape | Round |
| Long Side / Diameter | 8" - 9" |
| Color | Black |
| Plastic Type | Melamine |
| Height | 4.13" |
| Width | 9.65" |
| Depth | 9.65" |
| Weight | 5.95 lbs |
| UPC | 5016383008149 |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Bauscher Hepp, TB1160, Valencia Bowl, 52-9/10 oz., 9-5/8" dia. x 4-1/8"H, round, dishwasher safe, melamine, black, Dalebrook (500 each minimum order) (Packed By: 6 Each Per Case)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.
