- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
BauscherHepp TB1161 Valencia Bowl 123-7-16 Oz. 11" Dia. X 4-3/4"H - 6/Case
| Manufacturer | Bauscher Hepp |
|---|---|
| Model Number | TB1161 |
| Manufacturer Part # | TB1161 |
| Plastic Type | Melamine |
| Color | Black |
| Long Side / Diameter | 10" - 11" |
| Shape | Round |
| Height | 4.72" |
| Width | 11.02" |
| Depth | 11.02" |
| Weight | 7.5 lbs |
| UPC | 5016383008170 |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Bauscher Hepp, TB1161, Valencia Bowl, 123-7-16 oz., 11" dia. x 4-3/4"H, round, dishwasher safe, melamine, black, Dalebrook (500 each minimum order) (Packed By: 6 Each Per Case)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.
