- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
BauscherHepp TBL16311 Casablanca Collection Bowl 2-1/4 Qt. 16"L X 11"W X 1-1/2"H - 12/Case
| Manufacturer | Bauscher Hepp |
|---|---|
| Model Number | TBL16311 |
| Manufacturer Part # | TBL16311 |
| Plastic Type | Melamine |
| Shape | Oval |
| Long Side / Diameter | 16" (and Up) |
| Color | Blue |
| Height | 1.5" |
| Width | 16" |
| Depth | 11" |
| Weight | 16.56 lbs |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Bauscher Hepp, TBL16311, Casablanca Collection Bowl, 2-1/4 qt., 16"L x 11"W x 1-1/2"H, oval, distressed crackle glaze look, chip and stain resistant, dishwasher safe, melamine, blue, Dalebrook (Packed By: 12 Each Per Case)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.

