- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
BauscherHepp TBL16314 Casablanca Collection Bowl 8-1/4" X 11" X 1-3/8"H Oval - 12/Case
| Manufacturer | Bauscher Hepp |
|---|---|
| Model Number | TBL16314 |
| Manufacturer Part # | TBL16314 |
| Long Side / Diameter | 7" - 8" |
| Color | Blue |
| Shape | Oval |
| Plastic Type | Melamine |
| Height | 1.38" |
| Width | 8.27" |
| Depth | 11.02" |
| Weight | 6.7 lbs |
| UPC | 5016383109358 |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Bauscher Hepp, TBL16314, Casablanca Collection Bowl, 8-1/4" x 11" x 1-3/8"H, oval, distressed crackle glaze look, chip and stain resistant, dishwasher safe, melamine, blue, Dalebrook (Packed By: 12 Each Per Case)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.
