- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
BauscherHepp TBL1637 Casablanca Collection Bowl 1-1/4 Qt. 8-1/4" Dia. X 2-3/4"H - 12/Case
| Manufacturer | Bauscher Hepp |
|---|---|
| Model Number | TBL1637 |
| Manufacturer Part # | TBL1637 |
| Color | Blue |
| Shape | Round |
| Long Side / Diameter | 8" - 9" |
| Plastic Type | Melamine |
| Height | 2.75" |
| Width | 8.25" |
| Weight | 7.8 lbs |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Bauscher Hepp, TBL1637, Casablanca Collection Bowl, 1-1/4 qt., 8-1/4" dia. x 2-3/4"H, round, distressed crackle glaze look, chip and stain resistant, dishwasher safe, melamine, blue, Dalebrook (Packed By: 12 Each Per Case)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.

