- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
BauscherHepp TKT4238 Kata Collection Crock 1-3/4 Qt. 20-1/2"L X 6-3/4"W X 1-1/2"H - 4/Case
| Manufacturer | Bauscher Hepp |
|---|---|
| Model Number | TKT4238 |
| Manufacturer Part # | TKT4238 |
| Plastic Type | Melamine |
| Color | Black |
| Short Side | 6" |
| Long Side / Diameter | 20" |
| Shape | Rectangular |
| Height | 1.5" |
| Width | 20.5" |
| Depth | 6.75" |
| Weight | 11.35 lbs |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Bauscher Hepp, TKT4238, Kata Collection Crock, 1-3/4 qt., 20-1/2"L x 6-3/4"W x 1-1/2"H, rectangular, chip and stain resistant, dishwasher safe, melamine, black, Dalebrook (Packed By: 4 Each Per Case)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.

