- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
BauscherHepp TKTW4222 Kata Collection Crock 2-1/16 Qt. 5-9/10" X 10-1/4" X 2-3/4"H - 4/Case
| Manufacturer | Bauscher Hepp |
|---|---|
| Model Number | TKTW4222 |
| Manufacturer Part # | TKTW4222 |
| Shape | Rectangular |
| Short Side | 6" |
| Color | White |
| Plastic Type | Melamine |
| Long Side / Diameter | 10" |
| Height | 2.76" |
| Width | 5.9" |
| Depth | 10.24" |
| Weight | 7.83 lbs |
| UPC | 5016383101789 |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Bauscher Hepp, TKTW4222, Kata Collection Crock, 2-1/16 qt., 5-9/10" x 10-1/4" x 2-3/4"H, rectangular, chip and stain resistant, dishwasher safe, melamine, white, Dalebrook (Packed By: 4 Each Per Case)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.
