- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
BauscherHepp TOR1636 Casablanca Collection Rice Bowl 8 Oz. 5" Dia. X 2-3/4"H - 10/Case
| Manufacturer | Bauscher Hepp |
|---|---|
| Model Number | TOR1636 |
| Manufacturer Part # | TOR1636 |
| Color | Orange |
| Plastic Type | Melamine |
| Long Side / Diameter | 4" - 5" |
| Shape | Round |
| Height | 2.75" |
| Width | 5" |
| Weight | 2.93 lbs |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Bauscher Hepp, TOR1636, Casablanca Collection Rice Bowl, 8 oz., 5" dia. x 2-3/4"H, round, distressed crackle glaze look, chip and stain resistant, dishwasher safe, melamine, orange, Dalebrook (Packed By: 10 Each Per Case)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.

