- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
BauscherHepp TR1632 Casablanca Collection Bowl 21 Oz. 7-1/2" Dia. X 2"H - 12/Case
| Manufacturer | Bauscher Hepp |
|---|---|
| Model Number | TR1632 |
| Manufacturer Part # | TR1632 |
| Shape | Round |
| Long Side / Diameter | 6" - 7" |
| Plastic Type | Melamine |
| Color | Red |
| Height | 2" |
| Width | 7.5" |
| Weight | 5.73 lbs |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Bauscher Hepp, TR1632, Casablanca Collection Bowl, 21 oz., 7-1/2" dia. x 2"H, round, distressed crackle glaze look, chip and stain resistant, dishwasher safe, melamine, red, Dalebrook (Packed By: 12 Each Per Case)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.

