- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
BauscherHepp TST1557 Ripple Collection Bowl 8-1/2 Qt. 13-3/4" Dia. X 4-1/4"H - 3/Case
| Manufacturer | Bauscher Hepp |
|---|---|
| Model Number | TST1557 |
| Manufacturer Part # | TST1557 |
| Long Side / Diameter | 13" - 15" |
| Shape | Round |
| Plastic Type | Melamine |
| Color | Brown |
| Height | 4.25" |
| Width | 13.75" |
| Weight | 12.23 lbs |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Bauscher Hepp, TST1557, Ripple Collection Bowl, 8-1/2 qt., 13-3/4" dia. x 4-1/4"H, round, deep, rippled exterior, chip and stain resistant, dishwasher safe, melamine, stone, Dalebrook (500 each minimum order) (Packed By: 3 Each Per Case)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.
