- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
BauscherHepp TWD7713O Tura Collection Deli Crock GN 1/3 Size 2 Qt. - 6/Case
| Manufacturer | Bauscher Hepp |
|---|---|
| Model Number | TWD7713O |
| Manufacturer Part # | TWD7713O |
| Color | Two Tone |
| Shape | Rectangular |
| Long Side / Diameter | 12" |
| Plastic Type | Melamine |
| Short Side | 7" |
| Height | 3.25" |
| Width | 12.75" |
| Depth | 7" |
| Weight | 8.55 lbs |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Bauscher Hepp, TWD7713O, Tura Collection Deli Crock, GN 1/3 size, 2 qt., 12-3/4"L x 7"W x 3-1/4"H, rectangular, anti-slip silicone feet, chip and stain resistant, dishwasher safe, melamine, faux wood, Dalebrook (Packed By: 6 Each Per Case)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.

