- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
BauscherHepp TWD7716Y Tura Collection Deli Crock GN 1/6 Size 1 Qt. - 12/Case
| Manufacturer | Bauscher Hepp |
|---|---|
| Model Number | TWD7716Y |
| Manufacturer Part # | TWD7716Y |
| Short Side | 6" |
| Color | Two Tone |
| Shape | Rectangular |
| Plastic Type | Melamine |
| Long Side / Diameter | 7" |
| Height | 3.25" |
| Width | 7" |
| Depth | 6.5" |
| Weight | 9.06 lbs |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Bauscher Hepp, TWD7716Y, Tura Collection Deli Crock, GN 1/6 size, 1 qt., 7"L x 6-1/2"W x 3-1/4"H, rectangular, anti-slip silicone feet, chip and stain resistant, dishwasher safe, melamine, faux wood rustic yellow, Dalebrook (Packed By: 12 Each Per Case)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.

