- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Beech Ovens DCK1300W Oven Wood Burning Standard Round Stone Hearth Duck Oven
| Manufacturer | Beech Ovens (Middleby) |
|---|---|
| Model Number | DCK1300W |
| Manufacturer Part # | DCK1300W |
| Location | Indoor |
| Hearth Width / Diameter | 50" - 59" |
| Fuel Type | Wood-fired |
| Interior Deck Construction | Ceramic |
| Base Style | Stationary (stand Base) |
| Height | 75" |
| Width | 65" |
| Depth | 72.5" |
| Weight | 3740 lbs |
About this item
Product Details
Product Details
Beech Ovens (Middleby), DCK1300W, Oven, Wood burning standard round stone hearth duck oven, 51" internal diameter, 2 piece construction makes for easy install through a standard doorway, individual 3" brick base and 4" thick dome creates optimum baking conditions
