- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Beech Ovens REC2080W Full Wood Burning Oven Standard Rectangular Stone Hearth Baking Oven
| Manufacturer | Beech Ovens (Middleby) |
|---|---|
| Model Number | REC2080W |
| Manufacturer Part # | REC2080W |
| Location | Indoor |
| Interior Deck Construction | Ceramic |
| Base Style | Stationary (stand Base) |
| Shape | Rectangular |
| Fuel Type | Wood-fired |
| Hearth Width / Diameter | 80" - 89" |
| Hearth Depth | 40" - 49" |
| Height | 73" |
| Width | 96" |
| Depth | 60" |
| Weight | 5800 lbs |
About this item
Product Details
Product Details
Beech Ovens (Middleby), REC2080W, Full Wood Burning Oven, standard rectangular stone hearth baking oven, 82" wide by 46" deep internal deck surface, 2 piece construction makes for easy install through a standard doorway, individual 3" brick base and 4" thick dome creates optimum baking conditions
