- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Beech Ovens RND0900W Full Wood Burning Oven Standard Round Stone Hearth Baking Oven
| Manufacturer | Beech Ovens (Middleby) |
|---|---|
| Model Number | RND0900W |
| Manufacturer Part # | RND0900W |
| Hearth Width / Diameter | 30" - 39" |
| Location | Indoor |
| Fuel Type | Wood-fired |
| Shape | Round |
| Base Style | Stationary (stand Base) |
| Interior Deck Construction | Ceramic |
| Height | 73" |
| Width | 49" |
| Depth | 49" |
| Weight | 2469 lbs |
About this item
Product Details
Product Details
Beech Ovens (Middleby), RND0900W, Full Wood Burning Oven, standard round stone hearth baking oven, 36" internal diameter, 2 piece construction makes for easy install through a standard doorway, individual 3" brick base and convexed dome creates optimum baking conditions
