FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Belshaw 20031-3 (20031-3) High Production Icer Floor Model 50 Lb. Icing Capacity
| Manufacturer | Belshaw |
|---|---|
| Model Number | 20031-3 |
| Manufacturer Part # | 20031-3 |
| Height | 40" |
| Width | 38" |
| Depth | 45" |
| Weight | 325 lbs |
| UL | Yes |
| CSA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Belshaw, 20031-3, (20031-3) High Production Icer, floor model, 50 lb. icing capacity, 18" x 26" maximum size screen/bun pan, digital temperature controller, radiant heating, removable icing pan, storage space for additional icing pans, heavy duty stainless steel, aluminum alloys & plated steel construction, (4) casters, (2) lockable, 240v/50/60/1-ph, 1.0kW, 4.0 amps, UL-197, CSA 22.2. HI18F Icer, 208-240V, 50/60hz, 1ph
Certifications
CSA
The item has been evaluated by the Canadian Standards Association (CSA) and meets or exceeds expectations.
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
