- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Belshaw 20531 (20531) Shortening Filter 250 Lb (113 Liters) Shortening Capacity
| Manufacturer | Belshaw |
|---|---|
| Model Number | 20531 |
| Manufacturer Part # | 20531 |
| Construction | Stainless Steel Exterior |
| Design | Low Profile |
| Oil flow type | With One Way Pump And Hose |
| Height | 23" |
| Width | 36.25" |
| Depth | 29.5" |
| Weight | 250 lbs |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Belshaw, 20531, (20531) Shortening Filter, 250 lb, (113 liters) shortening capacity, heating element, synthetic filter, rinse/refill hose with insulated handle, steel frame, moveable casters (734 & MARK VI fryers), 120v/60/1-ph, 15,0 amps, 1,8kW, ETL, Filtration, EZMelt 34,110-120V, 50/60,1, D (includes Fill Hose and Rinse Hose) (Fryer Compatibility: 634,734CG, Donut Robot Mark VI), NO COVER
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
