- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Belshaw 21371 (21371) Water Meter-Mixer Microprocessor Control With (3) Electronic Displays
| Manufacturer | Belshaw |
|---|---|
| Model Number | 21371 |
| Manufacturer Part # | 21371 |
| Height | 20" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 8" |
| Weight | 35 lbs |
| NSF | Yes |
| cETLus | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Belshaw, 21371, (21371) Water Meter-Mixer, microprocessor control with (3) electronic displays, 80 program memory, 10 ounces to 250 gallon capacity, 36°F to 150°F temp range, accurate up to 2°F, volume accurate 1% throughout range, automatic bypass while water reaches temp, external temp, 8 ft filling hoze with hook end, stainless steel double net filters, in-line check valves & inlet ball valves, stainless steel housing, 115v/60/1-ph, cETLus, NSF. Domix 45A Meter-Mixer, 120V/50/60/1
Certifications
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.

