- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Belshaw 634-240V-3 (21262) Donut Fryer Electric Floor Model
| Manufacturer | Belshaw |
|---|---|
| Model Number | 634-240V-3 |
| Manufacturer Part # | 634-240V-3 |
| Controls | Electronic Controls |
| Type | Electric |
| Fry pot | Stainless Steel |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Height | 40" |
| Width | 75" |
| Depth | 36" |
| Weight | 385 lbs |
| CSA | Yes |
| ETL | Yes |
| NSF | Yes |
| UL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Belshaw, 634-240V-3, (21262) Donut Fryer, electric, floor model, 197 lb. fat capacity, 34" x 24" fry area, dial thermostat, tilt-up elements, exterior valve control, (2) frying screens with bolt-on handles, stainless steel tank, cabinet and drain tray, adjustable, bolt-down legs, 208-240v/60/3-ph, 24.3 kW, 59 amps, ETL, UL, CSA, NSF
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
CSA
The item has been evaluated by the Canadian Standards Association (CSA) and meets or exceeds expectations.
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.