- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Belshaw 718LFG-NG (21269-10) Donut Fryer Natural Gas Floor Model
| Manufacturer | Belshaw |
|---|---|
| Model Number | 718LFG-NG |
| Manufacturer Part # | 718LFG-NG |
| Controls | Thermostatic Controls |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Fry pot | Stainless Steel |
| Type | Gas |
| Height | 64" |
| Width | 46" |
| Depth | 39" |
| Weight | 265 lbs |
| NSF | Yes |
| ETL | Yes |
| CSA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Belshaw, 718LFG-NG, (21269-10) Donut Fryer, natural gas, floor model, 96 lb. shortening capacity, 18" x 26" fry area, standing pilot ignition, dial thermostat, no electricity required, exterior drain valve, (2) frying screens with bolt-on handles, stainless steel tank, cabinet & drain tray, adjustable, bolt-down legs, 44,000 BTU, ETL, NSF, ANSI, CSA
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
CSA
The item has been evaluated by the Canadian Standards Association (CSA) and meets or exceeds expectations.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
