- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Belshaw BX4E-208V-SINGLE (0079955781T) BX Convection Oven Electric (4) 26" X 18" Pan Capacity
| Manufacturer | Belshaw |
|---|---|
| Model Number | BX4E-208V-SINGLE |
| Manufacturer Part # | BX4E-208V-SINGLE |
| Control Type | Programmable Controls |
| Size | Full/standard Size |
| Type | Standard |
| Interior Finish | Stainless Steel Interior |
| Energy Efficiency | ENERGY STAR® |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Deck Qty | 1 Deck |
| Base | Legs Not Included |
| Height | 68" |
| Width | 34" |
| Depth | 46" |
| Weight | 424 lbs |
| NSF | Yes |
| UL | Yes |
| cETLus | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Belshaw, BX4E-208V-SINGLE, (0079955781T) BX Convection Oven, electric, (4) 26" x 18" pan capacity, Eco Touch controller, 240 program touch screen with color graphics & menu capability, steam injection, double glazed viewing window, cool to touch oven-doors hinged on left side, insulated stainless steel, single oven with 47" stand with (8) shelves, 208v/60/3-ph, cETLus, UL, NSF
Certifications
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Energy Star Qualified
The item has been evaluated by the U.S. Environmental Protection Agency and the U.S. Department of Energy and has been found to be energy efficient.
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
