- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Belshaw EP18/24-240V-MF (30120) Proofer Mobile 28"W X 32"D X 75" H
| Manufacturer | Belshaw |
|---|---|
| Model Number | EP18/24-240V-MF |
| Manufacturer Part # | EP18/24-240V-MF |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Heater | Bottom Mounted Heater |
| Interior Finish | Stainless Steel Interior |
| Doors | Full Height Doors, Plastic |
| Sections | 1 Section W/1 Compartment |
| Slide Centers | Fixed Centers On 3" |
| Insulation | Non-insulated |
| Height | 75" |
| Width | 28" |
| Depth | 32" |
| Weight | 300 lbs |
| ETL | Yes |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Belshaw, EP18/24-240V-MF, (30120) Proofer, mobile, 28"W x 32"D x 75" H, (17) shelves, accepts screens or pans, 17” x 25”, 18” x 26", 23” x 23” or 24” x 24”, blower system, temperature gauge, thermostat-controlled, manual fill, (6) clear plexiglass doors, bottom mount heat/humidity unit, non-insulated, stainless steel & aluminum construction, (4) casters (2) lockable, 240v/60/1-ph, 8.2 amps, 1.8kW, NSF, ETL
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.