- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Berner AI10-E-3132E Architectural Icon 10 Series 132" Long Electric Heated
| Manufacturer | Berner |
|---|---|
| Model Number | AI10-E-3132E |
| Manufacturer Part # | AI10-E-3132E |
| Horsepower per motor | 1/2 Hp |
| Type | Heated |
| Width (side - side) | 132" - 143" |
| Motors | 3 Motors |
| Max. opening height (window/door) | 10 Ft |
| Height | 12.63" |
| Width | 134.13" |
| Depth | 22" |
| Weight | 397 lbs |
| cULus | Yes |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Berner, AI10-E-3132E, Architectural Icon 10 Series, 132" long, electric heated, (3) motor, 1/2 HP, climate control for 132"long door at 10-ft, insect protection up to a mounting height of 8-ft high, factory installed "Intelliswitch", digital programmable controller, anodized aluminum exterior cabinet, filter (washable), wall or top mounting, cULus, AMCA, Made in the USA
Certifications
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.

