FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Berner ARE16-1048E-3 Architectural Recessed 16 Series 48" Wide Electric Heated
| Manufacturer | Berner |
|---|---|
| Model Number | ARE16-1048E-3 |
| Manufacturer Part # | ARE16-1048E-3 |
| Type | Heated |
| Max. opening height (window/door) | 16 Ft |
| Motors | 1 Motor |
| Horsepower per motor | 1 Hp |
| Heat Type | Electric |
| Width (side - side) | 48" - 59" |
| Height | 15" |
| Width | 48" |
| Depth | 26" |
| Weight | 151 lbs |
| cULus | Yes |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Berner, ARE16-1048E-3, Architectural Recessed 16 Series, 48" wide, electric heated, (1) 1 hp motor, two speed, factory installed Intelliswitch digital controller with touch screen, hinged white aluminum bottom access panel, for mounting heights up to 16', high voltage model, three phase, 14kW, cULus, Made in USA
Certifications
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
