FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Blodgett 41718 Steamer Element 208v 7500w
| Fits with Manufacturer | Blodgett |
|---|---|
| Model Number | 41718 |
| Manufacturer Part # | 41718 |
| Height | 4" |
| Width | 5" |
| Depth | 19" |
| Weight | 3.38 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Blodgett 41718 Immersion Element [ 208v 7500w 1ph ], 3-1/2" Square Flange 2.5" Mt Bolt Hole Ctrs 15.5" Inside, Length] [ 6ea Terminals Studs Has 3/8" Fpt Hole In Ctr Of, Flange Also Has 2-1/2" Long X 3/8" Id Tube Welded On Side, Of Element, Includes Gasket # 32-1386, Mfg Has Changed Termination From Flag Terminals For A, Screw To Threaded Studs For A Nut., Vulcan Steamer Vsx3 Vsx4 Vsx5 Vsx7eo Ec

