Why you’ll love it
KitchenRestock.com is your trusted source for Blodgett .
- Authorized Blodgett dealer, ensuring genuine commercial and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Blodgett 53554
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Additional Question? Ask an Expert
Blodgett 53554 Motor & Seal Kit
Item:
#1192971
Technical details
| Manufacturer | Blodgett |
|---|---|
| Model Number | 53554 |
| Manufacturer Part # | 53554 |
| Height | 10" |
| Width | 10" |
| Depth | 16" |
| Weight | 21.5 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | Germany |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Blodgett 53554 Shaft 4-3/4" X 5/8" 208/240v 60hz 1720 Rpm
