Why you’ll love it
KitchenRestock.com is your trusted source for Blodgett aftermarket .
- Engineered to match existing Blodgett units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Blodgett 8620
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Additional Question? Ask an Expert
Blodgett 8620 Element Oven 230v/240v 10000w
Item:
#1182001
Technical details
| Fits with Manufacturer | Blodgett |
|---|---|
| Model Number | 8620 |
| Manufacturer Part # | 8620 |
| Height | 9" |
| Width | 16" |
| Depth | 26.5" |
| Weight | 4.3 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Blodgett 8620 [ 240v 10000w 1-3ph ] [ 26-1/4" X 17-1/2" X 9"h ], [terminals Screw 8-32, Blodgett Ef. Eze Re
