Delivery to:
KitchenRestock.com is your trusted source for Blodgett aftermarket .
- Engineered to match existing Blodgett units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Blodgett BL52302
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Blodgett BL52302 Retrofit Kit Safety For 1000 Series
| Fits with Manufacturer | Blodgett |
|---|---|
| Model Number | BL52302 |
| Manufacturer Part # | BL52302 |
| Height | 7.5" |
| Width | 5.25" |
| Depth | 23" |
| Weight | 3.35 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Blodgett BL52302 Blodgett Upgrade Kit For 1048 & 1060, Kit Includes Ts11k Safety (ap#541165) Thermocouple 48", (ap#511457) Pilot Tubing (ap#264543), Nat Pilot Assy (ap#511500), Pilot Mounting Bracket (ap#264137), Lp Pilot Orifice, And Control Panel., 1/2" X 1/2" Brass Extension (ap#264139)., For Series 1048 And 1060, Panel Dimensions - 22 1/2" L X 5" W
