FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Blodgett INVOQ 101BG Blodgett INVOQ Model No. 101BG Combi Oven Steamer
| Manufacturer | Blodgett (Middleby) |
|---|---|
| Model Number | INVOQ 101BG |
| Manufacturer Part # | INVOQ 101BG |
| Steam Type | Boiler |
| Type | Large Model Requires Stand |
| Control Type | Programmable Controls |
| Height | 42.6" |
| Width | 36.9" |
| Depth | 35.7" |
| Weight | 545 lbs |
| NSF | Yes |
| CE | Yes |
| cULus | Yes |
| Heat Protection | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Blodgett (Middleby), INVOQ 101BG, Blodgett INVOQ Model No. 101BG, Combi Oven Steamer, Gas, boiler, capacity (10) 18" x 13" half size sheet or (10) 12" x 20" full size hotel (GN 1/1) pan capacity (standard), (2) side racks with non-tilt support rails, (8) stainless steel wire racks (included), touch screen controls, SmartChef program, MenuPlanner, CombiSpeed/CombiSense cooking modes, built-in hand shower, stores up to 1,500 recipes, HybridSteam system with Injection Steam & Boiler Steam, external temperature probe, Delta‐T cooking, Cook & Hold, USB port, HACCP, CareCycle Tablet-based automatic cleaning system, heat protection with triple‐pane glass door, stainless steel exterior & interior, 136,400 BTU, cULus, NSF, CE
Certifications
CE Listed
The item has been tested by the Conformité Européenne (CE) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
Heat Protection
Designed with built-in thermal resistance, this product offers protection against high temperatures for safe and reliable use.
