Blue Air BLR60-10B BLUELAVA Range Gas 60"W X 31-1/2"D X 56"H
Blue Air FSE LLC  |  MFG #: BLR60-10B  |  Item #: 1997652
Item: #1997652
Technical details
Manufacturer Blue Air FSE LLC
Model Number BLR60-10B
Manufacturer Part # BLR60-10B
Exterior Finish All Stainless Steel Exterior
Base (2) Standard Ovens
Control Type Manual & Thermostatic Controls
Vent Backriser With Hi-shelf
Top (10) Open Burners
Height 56"
Width 60"
Depth 31.5"
Weight 716.1 lbs
cCSAus Yes
CSA-Sanitation Yes
About this item
Product Details
Blue Air FSE LLC, BLR60-10B, BLUELAVA Range, gas, 60"W x 31-1/2"D x 56"H, (10) open burners, 12" x 12" removable cast iron grates, (2) standard ovens with (2) chrome racks (per oven), back guard with high shelf, 470,000 total BTU's, stainless steel construction, 6" casters (3 with brakes), cCSAus, CSA-Sanitation
Certifications
CSA Sanitation NSF2 logo
CSA Sanitation NSF2
Certifications
Customer reviews
Blue Air FSE LLC