Delivery to:
KitchenRestock.com is your trusted source for Bunn aftermarket .
- Engineered to match existing Bunn units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Bunn 05037.1000
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Bunn 05037.1000 Coffee Element 240v 3500w 4" Dia.
| Fits with Manufacturer | Bunn |
|---|---|
| Model Number | 05037.1000 |
| Manufacturer Part # | 05037.1000 |
| Height | 4" |
| Width | 4" |
| Depth | 4.5" |
| Weight | 0.9 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Bunn 05037.1000 Tank Element, [ 240v 3500w 1ph ] [ 4" Dia., 4"h ] [terminals Male, [ 2 Gaskets ], Brass Hex Nuts Sold Separately # 26-1950, Fibre Gasket Only # 32-1270, Bunn-o-matic, Coffee Brewer Dsl35 Dslm35 Ol35 (after S/n 12461), Rl35 (after S/n 137510) Sl35 Slf35 St35 Stap35, Stf35 Stfap35.
