Delivery to:
KitchenRestock.com is your trusted source for Carter Hoffmann aftermarket .
- Engineered to match existing Carter Hoffmann units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Carter Hoffmann DX186000070
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Carlisle Foodservice DX186000070 Thermostat G1 3/16 X 11 36
| Fits with Manufacturer | Carlisle Foodservice |
|---|---|
| Model Number | DX186000070 |
| Manufacturer Part # | DX186000070 |
| Height | 1.63" |
| Width | 5.13" |
| Depth | 12.25" |
| Weight | 0.7 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | Mexico |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Carlisle Foodservice DX186000070 [ Ranco - G1 ] [ Temp 100-550 ] [ Bulb 3/16" X 11" ], [ Cap 36" ] [ Dial # 22-1227 Dot-7-1 ], Spst Opens On Temperature Rise. 30 Amp Resitive Rating At, 250 Vac, Gen Use Dial #22-1005 Off-550-100 W/4 Way, Mount., Carter-hoffmann, Warmer Series Bc Cc

