Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
CDN DTL572-B Lollipop Thermometer 40 To +572°F (-40to +300°C) 1.08"W X 0.52"H
| Manufacturer | CDN |
|---|---|
| Model Number | DTL572-B |
| Manufacturer Part # | DTL572-B |
| Stem Length | 2 - 4" |
| Minimum Temperature | -40°F (-40°C) |
| Display | Digital Type |
| Maximum Temperature | 320 - 440°F (160 - 227°C) |
| Display Size | 1" (up To) |
| NSF | Yes |
| IPX7 | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
CDN, DTL572-B, Lollipop Thermometer, -40 to +572°F (-40to +300°C), 1.08"W x 0.52"H, IPX7 waterproof rating, 4.3-inch stem, 1.5 mm thin tip, fast 4-second response and one-button field calibration, hold and max/min modes, high heat, On/off button, Auto-off after 10 minutes, 304 stainless steel stem, temperature guide on sheath, mounting: pocket clip, blue, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
Certifications
IPX7
This item carries an IPX7 rating and can withstand immersion in water up to 1 meter deep for up to 30 minutes.
