Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Carlisle 09144 Araven Ingredient Bin 6 Gallon GN 1/1 Size
| Manufacturer | CFS Brands |
|---|---|
| Model Number | 09144 |
| Manufacturer Part # | 09144 |
| Bin Lid Type | Hinged |
| Bin Type | Tub And Cover |
| Bin Construction | Plastic Construction |
| Bin Quantity | (1) Bin |
| Height | 8" |
| Width | 22.25" |
| Depth | 13.38" |
| Weight | 3.38 lbs |
| UPC | 8411777091443 |
| Dishwasher Safe | Yes |
| Stackable | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
CFS Brands, 09144, Araven - Ingredient Bin, 6 gallon, GN 1/1 size, 22-1/4" x 13-3/8" x 8", Colorclip® coded (2) lid FIFO system, permanent label, (2) side handles, stackable, translucent polypropylene, dishwasher safe, HACCP compliant
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.
Certifications
Stackable
Designed for efficiency, this item is stackable to save storage space and enhance organization.
