- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Champion 76 PRO-VHR Pro Series 54”W (54” Single Tank With 22” Prewash With Removable Scrap Basket) Rack Conveyor Dishwasher
| Manufacturer | Champion |
|---|---|
| Model Number | 76 PRO-VHR |
| Manufacturer Part # | 76 PRO-VHR |
| Temperature | High Temp With Booster |
| Tank design | (1) Tank With Pre-wash |
| Construction | Stainless Steel |
| Tank Heat | Electric |
| Height | 89" |
| Width | 60" |
| Depth | 33.13" |
| Weight | 600 lbs |
| NSF | Yes |
| cULus | Yes |
| Made in USA | Yes |
| ENERGY STAR | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Champion, 76 PRO-VHR, Pro Series, 54”W, (54” single tank with 22” prewash with removable scrap basket) rack conveyor dishwasher, ventless heat recovery technology, proportional rinse, progressive anti-jam drive system, top mounted control panel with HMI user interface, Proactive maintenance software, 100 gallons per hour with energy sentinel (idle pump shut-off), (255) racks per hour, built-in 70° rise booster, electric tank heat, single-piece wash chamber design, single-piece stainless steel upper & lower wash arms manifolds, internal removable scrap basket & dual-piece scrap screens, 20” standard vertical clearance which accommodate 18” x 26” sheet pans, full 180° opening leak proof insulated hinged access doors, automatic tank fill, door safety switches, leak-proof ball valve drains, lower front & side enclosure panels, stainless steel heavy gauge construction including base & legs, electric tank heat, 2 HP prewash with removable scrap basket & wash pump, single point machine & separate booster connection, vent fan control, stainless steel rear manifolds, includes: (2) 20" x 20" peg racks & (1) 20" x 20" flat rack, NSF, CULus, Made in USA
Certifications
Energy Star Qualified
The item has been evaluated by the U.S. Environmental Protection Agency and the U.S. Department of Energy and has been found to be energy efficient.
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
