FREE Delivery to:
This item cannot be returned.
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Channel 412SN Bun Pan Rack Nesting Stainless Series
| Manufacturer | Channel Manufacturing |
|---|---|
| Model Number | 412SN |
| Manufacturer Part # | 412SN |
| Loading | Side Loading |
| Sides | Open Sides |
| Height | 67" - 72" |
| Construction | Stainless Steel |
| Ships | Assembled / Welded |
| Top | Open Top |
| Height | 70.25" |
| Width | 28.5" |
| Depth | 18" |
| Weight | 45 lbs |
| NSF | Yes |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Channel Manufacturing, 412SN, Bun Pan Rack, Nesting, Stainless Series, 28.5"W x 18"D x 70.25"H, Stainless Steel Construction, side load, 4" angle spacing, (15) 18" x 26" pans, 5" swivel stem casters model # CSS45O, Made in USA, NSF, 45lbs. (ITEM WEIGHT ONLY), weight does not include 50 lbs. for pallet weight
Certifications
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.