- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Chicago Metallic 20853 Mini Fluted Cake Pan 11-1/8" X 15-3/4" Overall Makes (6) 3-15/16" Dia. Cakes
| Manufacturer | Chicago Metallic Bakeware |
|---|---|
| Model Number | 20853 |
| Manufacturer Part # | 20853 |
| Material | Aluminized Steel |
| Height | 0.75" |
| Width | 11.13" |
| Depth | 15.75" |
| Weight | 11.2 lbs |
| UPC | 00816865020318 |
About this item
Product Details
Product Details
Chicago Metallic Bakeware, 20853, Mini Fluted Cake Pan, 11-1/8" x 15-3/4" overall, makes (6) 3-15/16" dia. cakes, 8.0 oz. capacity each, curled rim, with tube, hand wash recommended, 26 gauge aluminized steel, AMERICOAT® ePlus silicone glaze, made in the USA with global materials (Packed By: 6 Each Per Case)
