Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Chicago Metallic 40965 Stayflat® Sheet Pan Full Size 17-7/8" X 25-7/8" X 1-1/16"
| Manufacturer | Chicago Metallic Bakeware |
|---|---|
| Model Number | 40965 |
| Manufacturer Part # | 40965 |
| Finish | Coated / Glazed |
| Material | Aluminum |
| Gauge | 14 Ga |
| Size (approximate) | 18" X 26" = Full Size Bun / Sheet |
| Style | Solid |
| Height | 1.06" |
| Width | 17.88" |
| Depth | 25.88" |
| Weight | 38.4 lbs |
| UPC | 00816865020257 |
About this item
Product Details
Product Details
Chicago Metallic Bakeware, 40965, Stayflat® Sheet Pan, full size, 17-7/8" x 25-7/8" x 1-1/16", sanitary open bead, semi-culed rim, hand wash recommended, 14 gauge aluminum, AMERICOAT® ePlus glaze, made in the USA with global materials (Packed By: 12 Each Per Case)
