Delivery to:
KitchenRestock.com is your trusted source for Montague aftermarket .
- Engineered to match existing Montague units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Montague 17030
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Comstock Castle 17030 Thermostat Fdth 1 3/16 X 14 3/4 48
| Fits with Manufacturer | Comstock Castle |
|---|---|
| Model Number | 17030 |
| Manufacturer Part # | 17030 |
| Height | 4.5" |
| Width | 1.75" |
| Depth | 14.75" |
| Weight | 1.3 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | Mexico |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Comstock Castle 17030 [ Fdth-1 ] [ Temp 300-650 ] [ Bulb 3/16" X 14-3/4", Nickel ] [ Cap 48 ] [ Gas 1/2 Fpt In/out, Gas In (side) F ] Gas Out (side) E, [ Dial # 22-1011 (300-650) Black & Silver, T Stat Knob For Fd T Stat 4-way Mount ], [bakers Pride Dial # 22-1202 (300-650) Black, Printed Dial For Fd T Stat Flat Down ], Note The Bypass Screw Is Backed All The Way Out Allowing, Gas To Flow In The Off Position. It Should Be Turned In And, Then Adjusted For The Proper Bypass Flame.

