FREE Delivery to:
KitchenRestock.com is your trusted source for Comstock-Castle .
- Authorized Comstock-Castle dealer, ensuring genuine commercial and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Comstock-Castle 2F330-2.5RB-30B
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Comstock-Castle 2F330-2.5RB-30B Range Gas 72" Wide
| Manufacturer | Comstock-Castle |
|---|---|
| Model Number | 2F330-2.5RB-30B |
| Manufacturer Part # | 2F330-2.5RB-30B |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Top | (2) Open Burners, (1) 30" Griddle, (1) 30" Charbroiler |
| Base | (2) Standard Ovens |
| Vent | Backriser |
| Height | 59" |
| Width | 72" |
| Depth | 30.5" |
| Weight | 1150 lbs |
| NSF | Yes |
| cETLus | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Comstock-Castle, 2F330-2.5RB-30B, Range, gas, 72" wide, (2) Two star burners (Front burner 24,000 BTU) (Rear burner 30,000 BTU) with 12" square cast iron grates, (1) 30" raised griddle, 3/4" thick plate with stainless steel mesh flame spreader and a 24" x 18" warming rack below the griddle, (2) manual griddle controls, (1) 30" char-broiler, angle iron radiants, (2) extra wide 31-1/2" W x 21-1/2" D ovens with enamel bottom & door lining, (1) rack per oven, (3) rack positions, stainless steel exterior and 7" backguard, 6" stainless steel legs, welded frame, 2" clearance rating, 37" & 40" tall to cook surfaces, 266,000 BTU, (2) 3/4" Gas Connection, NSF, cETLus
Certifications
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
