FREE Delivery to:
KitchenRestock.com is your trusted source for Comstock-Castle .
- Authorized Comstock-Castle dealer, ensuring genuine commercial and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Comstock-Castle 3248-30-1.5RB
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Comstock-Castle 3248-30-1.5RB Char-Broiler/Griddle Combination Countertop Gas
| Manufacturer | Comstock-Castle |
|---|---|
| Model Number | 3248-30-1.5RB |
| Manufacturer Part # | 3248-30-1.5RB |
| Griddle Plate Finish | Steel |
| Broiler area | 24"W X 18"D Broiler Area |
| Width (side - side) OA | 48" |
| Griddle Controls | Manual Controls |
| Plate Thickness | 1" |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Width | 48" |
| Depth | 32" |
| Weight | 465 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Comstock-Castle, 3248-30-1.5RB, Char-Broiler/Griddle Combination, countertop, gas, 48" wide x 32" deep frame, (1) 18" x 24" cooktop broiler area, cast iron grates, sloped or flat, iron radiants, (1) 30" x 24" x 1" thick griddle plate, stainless steel splash guards on 3 sides, stainless steel exterior, 4" stainless steel legs, (6) manual controls, 112,000 BTU, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
