FREE Delivery to:
KitchenRestock.com is your trusted source for Comstock-Castle .
- Authorized Comstock-Castle dealer, ensuring genuine commercial and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Comstock-Castle 3824TG
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Comstock-Castle 3824TG Diner Series Griddle Countertop Gas
| Manufacturer | Comstock-Castle |
|---|---|
| Model Number | 3824TG |
| Manufacturer Part # | 3824TG |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 30" - 36" |
| Plate Thickness | 3/4" |
| Griddle Plate Finish | Smooth Steel |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Cooking Surface Width (side - side) | 19" - 24" |
| Controls | Thermostat / Solid State Controls |
| Height | 15.75" |
| Width | 24" |
| Depth | 38" |
| Weight | 300 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Comstock-Castle, 3824TG, Diner Series Griddle, countertop, gas, 24" wide x 38" deep frame, 24" wide x 30" deep x 1" thick polished steel griddle plate, (2) thermostat controls, 4" splash guard on back & ends, 3-1/2" wide front grease trough, large removable grease drawer, stainless steel exterior, 60,000 BTU, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
