FREE Delivery to:
KitchenRestock.com is your trusted source for Comstock-Castle .
- Authorized Comstock-Castle dealer, ensuring genuine commercial and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Comstock-Castle CCGHP-4
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Comstock-Castle CCGHP-4 Hotplate Countertop Gas
| Manufacturer | Comstock-Castle |
|---|---|
| Model Number | CCGHP-4 |
| Manufacturer Part # | CCGHP-4 |
| Top and Front Finish | Stainless Steel |
| Burner Qty | 4 Burners |
| Legs | With Legs |
| Width (side - side) | 24 - 35" |
| Height | 13.75" |
| Width | 24" |
| Depth | 31" |
| Weight | 170 lbs |
| NSF | Yes |
| cETLus | Yes |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Comstock-Castle, CCGHP-4, Hotplate, countertop, gas, 24" wide x 31" deep, (4) 30,000 BTU hex burner, 12" x 12" cast iron grates, manual controls, stainless steel exterior finish, 4" legs, 120,000 BTU, Castle Branded Import, NSF, cETLus, ETL
Certifications
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.