FREE Delivery to:
KitchenRestock.com is your trusted source for Comstock-Castle .
- Authorized Comstock-Castle dealer, ensuring genuine commercial and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Comstock-Castle CCHRB24
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Comstock-Castle CCHRB24 Char-Broiler Countertop Gas
| Manufacturer | Comstock-Castle |
|---|---|
| Model Number | CCHRB24 |
| Manufacturer Part # | CCHRB24 |
| Control Type | Manual Controls |
| Width (side - side) OA | 19 - 24" |
| Heating Source | Radiant |
| Height | 16" |
| Width | 24" |
| Depth | 31" |
| Weight | 187 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Comstock-Castle, CCHRB24, Char-Broiler, countertop, gas, 31" deep frame, 24" wide x 22" deep grill area, 13" to cook surface, (4) cast iron straight burners with heat reflector under-burner grease shield, each rated at 20,000 BTU, heavy duty cast iron radiants, cast iron top grates, stainless steel splash guards, insulated stainless steel frame finish, 4" stainless steel legs, (4) manual controls, 80,000 BTU total cETLus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
