KitchenRestock.com is your trusted source for Comstock-Castle .
- Authorized Comstock-Castle dealer, ensuring genuine commercial and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Comstock-Castle CCTG3048-C-1
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Comstock-Castle CCTG3048-C-1 Griddle Countertop Gas
| Manufacturer | Comstock-Castle |
|---|---|
| Model Number | CCTG3048-C-1 |
| Manufacturer Part # | CCTG3048-C-1 |
| Griddle Plate Finish | Chrome Plated |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 24" - 29" |
| Cooking Surface Width (side - side) | 43" - 48" |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Controls | Thermostat / Solid State Controls |
| Plate Thickness | 1" |
| Width | 48" |
| Depth | 33" |
| NSF | Yes |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Comstock-Castle, CCTG3048-C-1, Griddle, countertop, gas, 48" wide x 33" deep frame, 48" x 24" x 1" thick, high polish carbon alloy steel with reflective chrome plated cook surface, (4) thermostat controls, 4" splash guard on back & ends, 3" wide front grease trough, removable grease drawer, stainless steel exterior, 4" stainless steel legs, 120,000 BTU, NSF, cETLus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
