FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Comstock-Castle CCTG3136-1-C Griddle Countertop Gas
| Manufacturer | Comstock-Castle |
|---|---|
| Model Number | CCTG3136-1-C |
| Manufacturer Part # | CCTG3136-1-C |
| Griddle Plate Finish | Chrome Plated |
| Cooking Surface Width (side - side) | 31" - 36" |
| Controls | Thermostat / Solid State Controls |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 24" - 29" |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Plate Thickness | 1" |
| Height | 20" |
| Width | 36" |
| Depth | 33" |
| Weight | 380 lbs |
| NSF | Yes |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Comstock-Castle, CCTG3136-1-C, Griddle, countertop, gas, 36" wide x 33" deep frame, 36" x 24" x 1" thick, high polish carbon alloy steel with reflective chrome plated cook surface, (3) snap action thermostat controls with temperature ranges up to 550°, 4" splash guard on back & ends, 3" wide front grease trough, removable grease drawer, stainless steel exterior, 4" stainless steel legs, ¾" gas connection, 90,000 BTU, NSF, cETLus, ETL-Sanitation.
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
