FREE Delivery to:
KitchenRestock.com is your trusted source for Comstock-Castle .
- Authorized Comstock-Castle dealer, ensuring genuine commercial and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Comstock-Castle F318-24
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Comstock-Castle F318-24 Range Gas 24" Wide
| Manufacturer | Comstock-Castle |
|---|---|
| Model Number | F318-24 |
| Manufacturer Part # | F318-24 |
| Base | (1) Space Saver Oven |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Top | (1) Griddle |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Vent | Backriser With Hi-shelf |
| Height | 59" |
| Width | 24" |
| Depth | 30.5" |
| Weight | 420 lbs |
| NSF | Yes |
| cETLus | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Comstock-Castle, F318-24, Range, gas, 24" wide, 3/4" thick griddle with manual controls, (1) space-saver oven with enamel door & bottom linings, (1) rack with 3 positions, stainless steel exterior, back riser & high shelf, 6" stainless steel legs, 37" tall to cook surface, 65,000 BTU, NSF, cETLus
Certifications
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
