FREE Delivery to:
KitchenRestock.com is your trusted source for Comstock-Castle .
- Authorized Comstock-Castle dealer, ensuring genuine commercial and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Comstock-Castle F31832-24B
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Comstock-Castle F31832-24B Range Gas 48" Wide
| Manufacturer | Comstock-Castle |
|---|---|
| Model Number | F31832-24B |
| Manufacturer Part # | F31832-24B |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Top | (4) Open Burners, (1) 24" Griddle/broiler |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Vent | Backriser With Hi-shelf |
| Base | (1) Space Saver Oven, (1) Cabinet |
| Height | 59" |
| Width | 48" |
| Depth | 30.5" |
| Weight | 675 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Comstock-Castle, F31832-24B, Range, gas, 48" wide, (4) Four star burners (Front burner 24,000 BTU) (Rear burner 30,000 BTU) with 12" square cast iron grates, (1) 24" griddle with 3/4" thick plate with stainless steel mesh flame spreader & 18" x 18" warming rack below the griddle, (1) manual griddle control, (1) space-saver oven with enamel door & bottom linings & (1) 22" wide storage space, (1) oven rack with 3 positions, stainless steel exterior, high back riser & high shelf, 6" stainless steel legs, 37" tall to cook surfaces, 180,000 BTU, (2) 3/4" gas connections, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.