FREE Delivery to:
KitchenRestock.com is your trusted source for Comstock-Castle .
- Authorized Comstock-Castle dealer, ensuring genuine commercial and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Comstock-Castle F33018-24-2RB
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Comstock-Castle F33018-24-2RB Range Gas 60" Wide
| Manufacturer | Comstock-Castle |
|---|---|
| Model Number | F33018-24-2RB |
| Manufacturer Part # | F33018-24-2RB |
| Base | (1) Standard Oven, (1) Space Saver Oven |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Vent | Backriser |
| Control Type | Manual Controls |
| Top | (2) Open Burners, (1) 24" Griddle, (1) 24" Charbroiler |
| Height | 46" |
| Width | 60" |
| Depth | 30.5" |
| Weight | 970 lbs |
| NSF | Yes |
| cETLus | Yes |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Comstock-Castle, F33018-24-2RB, Range, gas, 60" wide, (2) Two star burners (Front burner 24,000 BTU) (Rear burner 30,000 BTU) with 12" square cast iron grates, (1) 24" - 3/4" thick griddle with manual controls, (1) 24" char-broiler with iron radiants, (1) 31" wide oven & (1) 19" wide oven, both with enamel door & bottom linings, (1) rack per oven with 3 positions, stainless steel exterior & 7" high backguard, 6" stainless steel legs, welded frame, 2" clearance rating, 37" tall to cook surface, 216,000 BTU, NSF, ETL, cETLus
Certifications
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.