FREE Delivery to:
KitchenRestock.com is your trusted source for Comstock-Castle .
- Authorized Comstock-Castle dealer, ensuring genuine commercial and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Comstock-Castle F33018-24
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Comstock-Castle F33018-24 Range Gas 60" Wide
| Manufacturer | Comstock-Castle |
|---|---|
| Model Number | F33018-24 |
| Manufacturer Part # | F33018-24 |
| Vent | Backriser With Hi-shelf |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Top | (6) Open Burners, (1) 24" Griddle |
| Control Type | Manual Controls |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Base | (1) Standard Oven, (1) Space Saver Oven |
| Height | 59" |
| Width | 60" |
| Depth | 30.5" |
| Weight | 900 lbs |
| NSF | Yes |
| cETLus | Yes |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Comstock-Castle, F33018-24, Range, gas, 60" wide, (6) Six star burners (Front burner 24,000 BTU) (Rear burner 30,000 BTU) with 12" square cast iron grates, (1) 24" - 3/4" thick griddle with manual controls, (1) 31" wide oven & (1) 19" wide oven, both with enamel door & bottom linings, (1) rack per oven with 3 positions, stainless steel exterior, back riser & high shelf, 6" stainless steel legs, 37" tall to cook surface, 264,000 BTU, NSF, ETL, cETLus
Certifications
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.